How to Make Money at the Farmers Market

Selling produce and vegetables at the market can be fun and rewarding. It also can be and should be profitable. We want to share the article below.

First thing is make sure you plan ahead.

No one likes to show up at the market and have to rush or somehow pay additional fees for something that used to be free. For example, are the roads still the same as last year?  Do we now have tolls to deal with?  This year, do I have to pay for extras at the market like tables, 110VAC power outlet, covered tent etc…

Determine what your costs truly are and how much money do you realistically want to make by selling your produce to visitors at the farmers market.

This can be difficult, especially when it comes to determining your costs. How much is your time worth? How many hours did you spend planting seeds, harvesting etc… How much is your time worth driving to the market, setting up your produce stand? How much is your time worth selling strawberries to consumers for four hours?

These are challenging questions and there is no right or wrong answer but if you can put a number(s) on some of these questions, it can help you truly determine if you made any money selling fruits and vegetables at the farmers market.

Next, scout your competitors locations at the market.

Is a seller four tables down selling apples for twenty five cents less than you?  Can you match that sellers price and still be profitable?

Is there a particular fruit or vegetable that seems to be really popular this year with customers?  Perhaps you can source some of those for your table or at least make notes so you can grow that for next year.

Do you have any larger expenses to consider such as buying a new digital price calculating scale?  

Or perhaps you had an existing scale repaired with new keypad, battery, and AC adapter.  Or maybe you need to invest in some type of cash register or large covered tent to protect you from the blazing July sunshine.  All of these costs need to be considered in your calculations.

rice lake rs-160 retail scale

Summarizing, no one understands your buying / selling produce at the farmers market business better than you.

You know how much work that you have put into growing or sourcing your produce. You know how much work you have put in to buying supplies and preparing each week for the market. And you know how much money you would realistically like to make each week and throughout the year. This article is just designed to make you think a little bit and perhaps help you to remember an area that you might have overlooked.

 

 

Be Sociable, Share!